Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów cyklu zawodów pod nazwą Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda jest przechodnia nagroda główna, tak zwane "koło".
Warto wiedzieć, że po raz pierwszy pojawiło się ono na podium u stóp zwycięzcy dopiero w drugiej edycji zawodów, w roku 1983. Triumfator inauguracyjnego turnieju, Marek Ziarnik, otrzymał "tylko" duży, pamiątkowy puchar.
"Gazeta Pomorska", będąca pomysłodawcą turniejów, postanowiła przed II Kryterium Asów ufundować nagrodę, która corocznie wręczana miała być zwycięzcy. Przyjęto zasadę, że nikt nie może nagrody tej zdobyć na własność, a nazwiska kolejnych triumfatorów będą pojawiały się w formie grawerowanych tabliczek umieszczanych na jej podstawie.
Głównym, niezmiennym elementem trofeum, od którego zresztą pochodzi jego popularna nazwa, stało się oryginalne, chromowane przednie koło motocykla żużlowego. Na jego tle umieszczono kopię wydania "Gazety Pomorskiej" z 29.03.1982 zawierającej relację z historycznego, I Kryterium Asów. Kopia ta została wytrawiona w blasze stylizowanej na kształt złożonej gazety. Oba elementy umieszono w mosiężnej misie przypominającej wyglądem błotnik motocykla żużlowego, a całość została przymocowana do drewnianej, prostopadłościennej podstawy, na której umieszczono herb Bydgoszczy. W oryginalnym wyglądzie nagroda przetrwała do połowy lat 90-tych minionego stulecia. Później przechodziła, posługując się żargonem motoryzacyjnym, delikatny lifting. Między innymi z przodu usunięto blachę będącą kopią "Gazety Pomorskiej" z roku 1982. W obecnej wersji nagrody wstawiona została, ale tym razem za kołem, kopia współczesnego wydania tego dziennika, natomiast na osi koła pojawiło się logo ŻKS "Polonia" Bydgoszcz SA. Od początku jednak niezmienna pozostała tradycja umieszczania corocznie na podstawie trofeum kolejnego elementu - metalowej tabliczki z wygrawerowanym nazwiskiem zwycięzcy zawodów.